اصول طراحی سایت – ۲۰۱۷

اصول طراحی سایت – ۲۰۱۷

ما علاقمندیم هر ساله مدت زمانی را اختصاص بدهیم تا از روی کار آمدن روش های جدید در طراحی وبسایت و اصول طراحی سایت مطلع شویم. این مسئله نه تنها به ما شانس این را می دهد که از کارهای خوبی که افراد دیگر انجام می دهند باخبر باشیم، بلکه به ما این فرصت را می دهد تا به کار خود نگاه کنیم و ببینیم چه نوع الگوهایی پدید آمده اند. ما کارهای بسیار خوبی در سال ۲۰۱۶ انجام داده ایم. با این حال می خواهیم همچنان صدر نشین بوده و مطمئن شویم که کارمان همیشه از مدرن ترین و مؤثرترین تکنیک ها و اصول طراحی سایت بهره می برد. در ادامه به مواردی که امیدواریم در سال ۲۰۱۸ بیشتر شاهد آن باشیم، اشاره می کنیم:

عدم استفاده از شبکه یا grid در طراحی سایت

در سیستم ۱۲ ستونی قدیمی،  یک عرض ثابت منطقی و استاندارد در نظر میگرفتن و تمام اجزا به صورت منظم در این ستون ها طراحی میشد. طی چندین سال گذشته در بسیاری از طراحی سایت ها دیدیم که پایبندی به شبکه بندی (شبکه یا grid) از بین رفته؛ به ویژه در سایت آژانس ها یا دیگر سایت های خلاقانه ی صنعتی. احتمالا قرار است که امسال موارد بیشتری از این قبیل را در سایت ها مشاهده کنیم که از اصول طراحی سایت به شمار می آید.

nmc-2017designtrends-hutch

nmc-2017designtrends-hometowntrolley

طراحی صفحات چند منظوره

زمان استفاده از اسلایدرهای تصویری که عموما در بالای صفحه استفاده می شده٬ گذشته است. پر واضح است که دیگر در صفحه اصلی سایت استفاده از اسلایدر های مدور یا چرخ و فلک (carousel) نظر کاربران را جلب نمی کند و نهایتا از آنها اجتناب می شود. در نتیجه، در ﺳﺎﺧﺖ وب ﺳﺎﯾﺖ ها شاهد روش های منحصر به فردی برای لایه بندی محتویات گوناگون در بالای صفحه اصلی خواهیم بود؛ روش پنهان کردن محتوا (hiding content cards) یا یک لایه بندی شبکه ای (grid layout). نمونه اسلایدری که با روش grid layout طراحی شده است.

nmc-2017designtrends-hamilton

nmc-spotlight2016-wardandsmith

لایه بندی عمودی 

قبلاً سایت های بسیاری را دیدیم که یک لایه بندی عمودی مجزا مانند شکل پایین در صفحه اصلی داشتند که برای به تصویر کشیدن دو مجموعه ی مختلف از محتوا با رنگ ها یا تصاویر از آن استفاده می کردند. با کم رنگ شدن اسلایدر های مدور (carousel) در صفحه اصلی سایت ها، احتمالا در سال ۲۰۱۸ سایت های بیشتری با این نوع لایه بندی خواهیم دید.

nmc-spotlight2016-cuba

ویدئوهای پس زمینه سایت

ما این موضوع را در سال ۲۰۱۵ نیز مطرح کردیم. با این حال به دلیل اینکه اصول طراحی سایت در عصر حاضر بیشتر به سمت سایت هایی که از ویدئو استفاده میکنند می رود، می توان انتظار داشت که این موضوع را بیشتر در قسمت های بنر و داخل محتواها ببینیم. که باز هم از استفاده از آن یکی از اصول طراحی سایت به شمار می آید.

nmc-spotlight2016-pinehurst

SVG Masking در بالاترین سطح

ایجاد یک شکل یا لبه منحصر به فرد در طراحی وبسایت به کمک ماسک SVG آسان است. انتظار داریم امسال شاهد طراحی هایی با لبه های خمیده و گوشه دار بیشتر در ﺳﺎﺧﺖ وب ﺳﺎﯾﺖ همراه با اشکال گوناگون ایجاد شده در لایه بندی ها باشیم.

nmc-2017designtrends-stripe

nmc-2017designtrends-dspolitical

Subtle Animation

برای درک بهتر این نوع انیمیشن به لینک روبرو مراجعه کنید https://optimo.com/collection امسال ما می توانیم شاهد این باشیم که در اصول طراحی سایت، انیمیشن های ظریف و اما قابل لمس به اکثر سایت ها و بویژه به اجزای طراحی که زمانی از هیچ انیمیشنی استفاده نمیکردند٬ اضافه شوند. مانند آیکون ها، اعداد، اخطارها و افکت هایی که با اسکرول موس کاربر فعال می شوند.

nmc-2017designtrends-amazon

nmc-2017designtrends-agf

بازگشت جزئیات قابل لمس و متنی

با روی کار آمدن رابط کاربری (UI) تخت، برای مدتی همه چیز در طراحی وبسایت  آسان به نظر می رسید. در تلاش برای نمایان شدن بیشتر، احتمالا شاهد طراحی سایت های بیشتری خواهیم بود که به سبک نوشتاری برمیگردند. ما قبلاً به الگوهای Hero (الگوهای گالری SVG) علاقه مند بودیم. همچنین شاهد این خواهیم بود که اجزای قابل لمس بیشتری مانند بافت های جوهری و نقاشی، لبه های کاغذی و اجزای طراحی شده با دست، به اصول طراحی سایت ها اضافه شوند.

nmc-2017designtrends-wehw

 

nmc-2017designtrends-sundaybreakfastrescue

افزودن گرادیان

البته نه آن گرادیان های تند و افراطی که برای چشم انسان خسته کننده بود و در دوره طراحی اسکیومورفیک مشاهده می کردیم. گرادیان های حرفه ای را در پالت های مونوکروماتیک تصور کنید که فقط عمق و پانچ کوچکی به طراحی سایت تخت اضافه می کنند.

nmc-2017designtrends-airbnb

کارت ها در تمام بخش های سایت

این روش رویکرد دیگریست که ما در سال ۲۰۱۵ نیز مطرحش کردیم. کارت ها یا محتواهای کوچک پینترست (Pinterest) مانند، که شما اغلب در طراحی وب سایت ها می بینید، به نظر می رسد که به شدت برای لایه بندی واکنشگرا (responsive) و وضوح مطالب مفید هستند. طراحی موفق آنها به معنی آن است که ما در سال ۲۰۱۷ و اصول طراحی سایت شاهد موارد بسیاری از این کارت ها به ویژه در خبرها و مطالب شبکه های اجتماعی خواهیم بود.

nmc-2017designtrends-yale

nmc-2017designtrends-lonelyplanet

خداحافظ منوهای شلوغ و طویل- سلام Navigation menu و مگا منو

به دلیل اینکه کاربران مستقیماً با وب رشد می کنند، شاهد تغییرات و آزمایشات بسیاری در راهبری سایت ها خواهیم بود. امسال می توانیم انتظار داشته باشیم در طراحی سایت منوهایی با تعداد اجزا کم تر که دارای مگا منوهایی با طراحی مناسب و بزرگتری هستند که به سمت پایین باز می شوند و زیر صفحه ها و حتی محتواهای دارای ویژگی خاص را نشان می دهند. علاوه بر این، از آنجا که با در نظر گرفتن اصول طراحی سایت، منوهای همبرگری در دسکتاپ ها بیشتر در طراحی استفاده می شوند، بایستی شاهد مثال های دیگری از Navigation men همه جانبه باشیم. این بدین معناست که بیشتر سایت ها راهبر سایتی خواهند داشت که کل صفحه را پوشش داده و آیتم های منو و دیگر محتواها مانند تصاویر و پست های وبلاگ را آشکار می سازد.

nmc-2017designtrends-intrahealth

nmc-2017designtrends-meganav

nmc-2017designtrends-squares

ما در مورد اینکه اصول طراحی سایت چه چیزهایی برای سال ۲۰۱۸ در نظر گرفته، واقعاً هیجان زده هستیم. به نظر شما چه روش هایی  روی کار می آیند؟

 

آبان ۲۹, ۱۳۹۶ - ارسال شده توسط حامد ایوبی

نظرات

Nexar Web Design

طراحی خلاقانه دموی وبسایت شما به صورت رایگان و در ۷ روز

اگر به دنبال طراحی وب سایت جدید هستید، ما پیشنهادی برای شما داریم که سخت می توانید آن را رد کنید.

ما یک دمو خلاقانه از وب سایت جدیدتان طراحی می کنیم، قبل از عقد قرارداد یا پرداخت هرگونه پرداختی.

اگر شما طراحی ما را دوست داشتید و مایل بودید با یکدیگر کار کنیم، آن وقت همکاری ما آغاز می گردد.

در غیر این صورت تنها حقوق استفاده از طراحی انجام شده برای Nexar محفوظ خواهد بود.

بیشتر بدانید